بهار و تابستان 1402                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی
چکیده:   (27 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: تغییرات کاربری­اراضی یکی از عوامل مهم در تغییر وضعیت هیدرولوژیک آبخیز و فرسایش خاک بوده و نوع کاربری­اراضی از عوامل مهم و تعیین کننده در تولید رواناب سطحی است. با آگاهی از روند تغییرات کاربری­اراضی، می¬توان اثرات آن را در هیدرولوژی مناطق تحت تاثیر، مدیریت کرده و اکوسیستم­های طبیعی را به سمت تعادل هدایت نمود. پژوهش پیش‌ رو با هدف آشکارسازی تغییرات کاربری­اراضی با استفاده از داده­های ماهواره­ای و تحلیل نقش آن در تغییر وضعیت هیدرولوژی انجام گرفت.
مواد و روش­ها: منطقه مورد مطالعه، بخش بالادست آبخیز رودخانه سیاهرود واقع در جنوب شهر قائمشهر است. در این تحقیق برای تهیه نقشه­های کاربری­اراضی از نرم­افزار Idrisi Selva، و تکنیک­های تلفیقی پیکسل پایه و شئ­گرا، طبقه­بندی نظارت­نشده و نظارت­شده تصاویر سنجنده TM ماهواره لندست5 مربوط به سال 1377 و 1388و تصاویر سنجندهOLI  ماهواره لندست­8 مربوط به سال 1394 و 1398 استفاده گردید. پس از تهیه نقشه¬های کاربری¬اراضی برای هر مقطع زمانی، مقادیر CN برای هر کاربری براساس دستورالعمل استاندارد روش SCS تعیین شده و  CN متوسط وزنی برای کل منطقه مورد مطالعه برآورد گردید. در نهایت پتانسیل تولید و ارتفاع رواناب حاصل از بارندگی محاسبه می¬شود.
یافته­ ها: تغییرات کاربری­اراضی منطقه مورد مطالعه در بازه زمانی 22 ساله نشان داد که 281 درصد، معادل 657 هکتار به مساحت باغ¬های مرکبات اضافه شده است. در حدود 5 درصد از سطح جنگل پهن¬برگ کاسته شده و سطح مناطق مسکونی 57 درصد رشد داشته است. با توجه به تغییرات کاربری­اراضی طی این دوره 22 ساله، مقدار متوسط وزنی CN از 01/63 به 73/62 کاهش یافته است. همچنین  برآورد میزان رواناب برای بارندگی معادل 8/59 میلیمتر ( متوسط حداکثر بارش24 ساعته طی دوره 22 ساله) نشان داد که ارتفاع  رواناب از 83/4  میلیمتر در شرایط سال 1377 به 73/4 میلیمتر در شرایط سال 1398، کاهش یافته است
نتیجه­ گیری: با توجه به تغییرات کاربری¬اراضی و اثر آن در تولید رواناب حوضه، به­نظر می­رسد در مجموع طی دوره 22 ساله، این اثرات تعدیل شده و تغییرات کاربری در جهت کاهش تولید رواناب نقش آفرینی نموده است. از اینرو انتظار می رود  با ادامه این روند تغییرات کاربری­اراضی، تولید رواناب در بالادست آبخیز رودخانه سیاهرود کاهش یابد.


.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تغيير کاربری اراضی
دریافت: 1399/12/25 | ویرایش نهایی: 1401/12/24 | پذیرش: 1401/9/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به (پژوهشنامه مدیریت حوزه آبخیز (علمی-پژوهشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Watershed Management Research

Designed & Developed by : Yektaweb