دوره 12، شماره 24 - ( پاییز و زمستان 1400 1400 )                   جلد 12 شماره 24 صفحات 307-298 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shahbazi K, Parvizi Y, Kalehhouei M. Gully Erosion Classification in Kermanshah Province using Relative Similarity Analysis with Morphometric and Soil Auxiliary Variables. jwmr. 2021; 12 (24) :298-307
URL: http://jwmr.sanru.ac.ir/article-1-1154-fa.html
شهبازی خسرو، پرویزی یحیی، کله‌هوئی مهین. طبقه‌بندی خندق‌های استان کرمانشاه به کمک تحلیل تشابه نسبی با متغیرهای کمکی مورفومتریک و خاک. پ‍‍ژوهشنامه مديريت حوزه آبخيز. 1400; 12 (24) :307-298

URL: http://jwmr.sanru.ac.ir/article-1-1154-fa.html


موسسه تحقیقات جنگل و مرتع، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تهران، ایران
چکیده:   (717 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: فرسایش خندقی یکی از منابع اصلی هدررفت خاک در حوزه­های آبخیز و هم‌چنین یکی از عوامل اصلی ذخیره رسوب در مخازن سدها، و در آبرفت رودخانه‏ ها است. علاوه بر آن فعالیت‌های انسانی، می‌تواند سبب وقوع تشدیدی این فرسایش شود که پیامدهای بسیار نگران‌کننده‌ای را به‌دنبال دارد. بدین‌منظور تحقیق حاضر با هدف تعیین آستانه های محیطی فرسایش خندقی و نیز طبقه‌بندی مورفوکلیماتیک این عرصه­ ها در استان کرمانشاه انجام شده است.
مواد و روش‌ها: برای این مهم ابتدا با جمع‌آوری اطلاعات از مراجع ذی‌ربط و نیز با استفاده از عکس­های هوائی 1:20000 و 1:50000 مناطق عمده خندقی استان که روی تصاویر نمایان بودند مشخص و سپس این اطلاعات با استفاده از عملیات میدانی و مشخص نمودن آن‌ها بر روی نقشه توپوگرافی تصحیح گردید. محدوده‌های اقلیمی مناطق خندقی استان با استفاده از نقشه­ های موجود و بر اساس روش دومارتن اصلاح شده مشخص شد. سپس در هر اقلیم یک تا سه منطقه خندقی به‌عنوان هدف مشخص گردید و در هریک از آن‌ها یک خندق معرف و دو تکرار شناسائی و با عملیات میدانی و بازدید صحرائی شناسنامه این خندق­ها تکمیل شد. این مشخصات شامل موقعیت، تیپ اراضی، ابعاد در سر هدکت و در فواصل 25، 50 و 75 درصد از رأس، طول، پروفیل و پلان عمومی خندق بوده است. ضمناً نمونه‌گیری از خاک در مقاطع فوق انجام و در آزمایشگاه برخی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیائی خاک اندازه ­گیری شد. هم‌چنین از روش آماری کلاسیک تحلیل خوشه ­ای برای طبقه‌بندی خندق­ ها استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج این تحقیق نشان داد که تفاوت‏ هایی در مشخصات مهم مورفومتری و آستانه توپوگرافی خندق‏ های مورد بررسی در مناطق مختلف خندقی استان و در اقلیم‌های مختلف وجود دارد که عمدتاً ناشی از اقلیم، نوع سازند، توپوگرافی و پوشش‌گیاهی این منطقه است. طبقه‌بندی خندق‌ها بر اساس روش کلاسه‌بندی نشان داد که با سطح تشابه 97/5 درصد، سه کلاس کلی برای مناطق خندقی قابل شناسائی است.
نتیجه‌گیری: مناطق خندقی در اقلیم­ های خشک بیابانی (مناطق گرم) استان در یک کلاس، پهنه های خندقی واقع در ارتفاعات میانی و اقلیم نیمه‌خشک سرد در کلاس دوم و پهنه ­های خندقی موجود در اقلیم‌های نیمه‌خشک سرد تا مدیترانه­ای سرد در کلاس سوم تشابه پهنه‌های خندقی قرار دارند. خندق‌های فعال استان عمدتاً در تیپ اراضی تپه و دشت دامنه‌ای قرار دارند. نتایج این پژوهش سیمایی از عوامل مؤثر و تأثیرگذار در ایجاد خندق‌ها را نشان دهد که بر اساس آن می‌توان نحوه مهار آن‌ها را در برنامه‌ریزی آینده و مدیریت مسئولین اعمال نمود.
 

 
متن کامل [PDF 777 kb]   (53 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ژئومورفولوژی و زمين شناسی
دریافت: 1400/3/27 | ویرایش نهایی: 1400/12/4 | پذیرش: 1400/7/4 | انتشار: 1400/12/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به (پژوهشنامه مدیریت حوزه آبخیز (علمی-پژوهشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Watershed Management Research

Designed & Developed by : Yektaweb