بهار و تابستان                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشکده مهندسی زراعی، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ساری، ایران
چکیده:   (721 مشاهده)
چکیده مبسوط
مقدمه و هدف: یکی از اثرات مهم گرمایش جهانی افزایش پدیده­ های حدی هواشناختی است که از مهمترین آن­ها می­ توان به تغییر ناگهانی دما، گرمای بیش از حد، سرمای غیرعادی، بارش­های سنگین و سیل­آسا، خشکسالی و گرد و غبار ناشی از خشک شدن تالاب­ها اشاره نمود. تغییر در مولفه ­های اقلیمی در اثر تغییر اقلیم بر روی شدت و فراوانی وقایع حدی بارش و نیز به متعاقب آن بر جامعه و محیط زیست طبیعی تأثیرگذار بوده است؛ بنابراین بررسی تغییرات آینده نمایه ­های مختلف بارش جهت اعمال برنامه­ های مدیریتی بیش از پیش ضرورت دارد به ویژه برای ایران که نیاز به پیشرفت در مطالعات مدل­سازی آب و هوا با هدف بهبود دانش در مورد تغییرات آب و هوا و تأثیرات آن در کل کشور دارد. در این پژوهش تغییرات روند و نقطه شکست نمایه­ های مبتنی بر بارش با استفاده از مدل سری CMIP6 تحت سه سناریوی خوش‌بینانه، میانه و بدبینانه در استان مازندران برای دو دوره­ی زمانی آینده نزدیک (2060-2021) و آینده دور (2100-2061) مورد مطالعه قرار گرفت.
مواد و روش‌ها: در این پژوهش، برای بررسی مکانی-زمانی روند و نقطه شکست بارش استان مازندران (15 ایستگاه) در دوره­ی آینده، از داده­های بارش سناریوهای (SSP126, SSP245, SSP585) در دو دوره­ی 2060-2021 و 2100-2061 استفاده شد. با استفاده از نرم­افزار R-Climdex در محیط نرم­افزارR ، نمایه ­های حدی بارش (9 نمایه) برای سناریوها و دوره ­های مختلف تعیین شد و سپس برای بررسی روند و نقطه شکست، از آزمون­های من­کندال، سن و پتیت استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج حاکی از آن است که در آینده­ی نزدیک تحت سناریو خوش­بینانه (SSP126)، نمایه تعداد روزهای تر متوالی، روزهای با بارش سنگین و روزهای خیلی مرطوب در نیمه شرقی استان به صورت معنی ­دار افزایش اما بر اساس سناریوی بدبینانه (SSP585) نمایه روزهای مرطوب و مقدار سالانه بارندگی در نواحی مختلف استان کاهش خواهد یافت. از نظر وقوع نقطه شکست، تنها در سناریوی بدبینانه نمایه روزهای تر متوالی، شدت روزانه بارش و روزهای مرطوب دارای نقطه شکست به ترتیب افزایشی در دهه 2060، افزایشی در سال 2061 و کاهشی در سال 2051 نواحی در نیمه شرقی خواهد بود. در حالی که تحت سناریوهای دیگر هیچ تغییر ناگهانی در سری داده­ ها مشاهده نخواهد شد.
نتیجه‌گیری: بهطور کلی با قرار گرفتن در مسیر سناریو خوش‌بینانه و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، می‌توان شاهد افزایش رخدادهای بارشی و افزایش نمایه‌های رطوبتی به خصوص در نیمه شرقی استان بود حال‌آنکه با ادامه مسیر کنونی و چه بسا حالت بدبینانه (افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای)، در آینده‌ی نه چندان دور می‌توان شاهد کاهش در مقدار و فراوانی بارندگی بود که متعاقب آن، با کاهش منابع آبی در استان و افزایش وقوع خشکسالی‌های خفیف تا گسترده مواجه خواهیم شد. بنابراین تدوین برنامه‌ریزی‌های مناسب در زمینه مدیریت خاک، آب و کشاورزی در سطح استان توصیه می‌شود.

 
متن کامل [PDF 1547 kb]   (107 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: هواشناسی
دریافت: 1402/7/15 | ویرایش نهایی: 1402/10/9 | پذیرش: 1402/10/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به (پژوهشنامه مدیریت حوزه آبخیز (علمی-پژوهشی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Journal of Watershed Management Research

Designed & Developed by : Yektaweb